سينماي مستند

کیارستمی: موضوع یا مؤلف؟

نویسنده: روبرت صافاریان
درباره‌ی عباس کیارستمی دست‌کم ۲۸ فیلم ساخته شده‌ است. این تعدادی است که امید نجوان در مقاله‌ای در فصلنامه‌ی سینما‌حقیقت (شماره‌ی تابستان ۱۳۹۵) فهرست کرده است. تعدادی از این فیلم‌ها در صفحات دیگر همین شماره‌ی مجله معرفی شده‌اند. نگاهی به این فیلم‌ها نکات جالبی را روشن می‌کند....
درباره‌ی عباس کیارستمی دست‌کم ۲۸ فیلم ساخته شده‌ است. این تعدادی است که امید نجوان در مقاله‌ای در فصلنامه‌ی سینما‌حقیقت (شماره‌ی تابستان ۱۳۹۵) فهرست کرده است. تعدادی از این فیلم‌ها در صفحات دیگر همین شماره‌ی مجله معرفی شده‌اند. نگاهی به این فیلم‌ها نکات جالبی را روشن می‌کند.
بیشتر این فیلم‌ها را نزدیکان عباس کیارستمی ساخته‌اند. دو فیلم کار پسرش بهمن کیارستمی است، دو فیلم را حمیده رضوی فقید که از دوستان او بوده ساخته، دو یا سه فیلم را هم سیف‌الله صمدیان که باز از دوستان و همراهان کیارستمی در بسیاری از سفرهایش بوده است.
نکته‌ی دیگر این‌که هیچ‌یک از کسانی که درباره‌ی کیارستمی فیلم ساخته‌اند، خود را در حدی ندانسته‌اند که درباره‌ی سینمای او اظهارنظری بکنند.
نکته‌ی سوم این‌که کارِ تقریباً همه‌ی آنها محدود شده است به ثبت لحظه‌هایی از شیوه‌ی کار کیارستمی در پشت‌صحنه‌ی فیلم‌هایش، حضورهای اجتماعی او در جشنواره‌های بین‌المللی و اظهارنظرهای او درباره‌ی موضوعات مختلف مانند سینما، فیلم‌های خودش و زندگی به طور کلی. فیلم‌هایی که فیلمسازان خارجی درباره‌ی او ساخته‌اند هم از این قاعده مستثنا نیستند. بیشتر اینها را فیلمسازانی ساخته‌اند که از ستایشگران کیارستمی بوده‌اند.
در یک کلام، فیلم مستقلی در بررسی و نقد کارنامه‌ی سینمایی کیارستمی در کلیت آن وجود ندارد و این امر مسلماً خواست خود کیارستمی بوده است، چرا که با اهمیت بالایی که او در سینمای ایران و جهان داشته، بی‌تردید بوده‌اند کسانی که بخواهند راجع به او فیلم جامعی بسازند....

 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code